Dr Jelena Radovanović

Dr Jelena Radovanović

Dr Jelena Radovanović je rođena 1973. godine u Beogradu, gde je završila osnovnu školu i XIV beogradsku gimnaziju (kao đak generacije). Diplomirala je 1997. godine na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Magistrirala je i doktorirala na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu 1999. i 2001. godine. U periodu od 1997. do 1999. godine je bila istraživač na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, kao stipendista Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije i bila je zaposlena na Katedri za mikroelektroniku i tehničku fiziku. Od 2000. do 2005. godine bila je zaposlena kao istraživač na Institutu za fiziku u Zemunu, u Centru za fiziku čvrstog stanja i nove materijale, gde je 2002. godine izabrana u zvanje naučnog saradnika. Godine 2001. izabrana je u zvanje docenta na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, i angažovana je honorarno na Katedri za mikroelektroniku i tehničku fiziku za izvođenje nastave na nekoliko predmeta. U toku 2003. i 2004. godine, bila je angažovana kao Visiting Academic Staff, na Institute of Microwaves and Photonics, School of Electronic and Electrical Engineering, University of Leeds, UK. Od 2005. godine stalno je zaposlena na Elektrotehničkom fakulteta u Beogradu, prvo u zvanju docenta, zatim od 2010. godine u zvanju vanrednog profesora, a od 2015. godine u zvanju redovnog profesora, imajući u tom trenutku samo 42 godine.

Bila je na desetak kraćih studijskih boravaka i usavršavanja na međunarodnim akademskim institucijama, gde je držala seminare i predavanja po pozivu: gostujući istraživač na Texas A&M University at Qatar, Science Program, u novembru 2010. godine i decembru 2011, gostujući profesor na School of Electronic and Electrical Engineering, University of Leeds, 2012., 2014., 2015. i 2017 godine. Od 2004. godine je ekspert Evropske Komisije (EC) i do sada je angažovana više desetina puta za recenziranje projekata u okviru FP7 i Horizon2020. Bila je učesnik brojnih ekspertskih panela EC, a angažovana je i kao nezavisni recenzent za nadzor finansiranih projekata. Član je IEEE i jedan od osnivača Optičkog društva Srbije, gde je od 2016. godine bila zamenik predsednika, a od 2018. je predsednik društva. Godine 2015. izabrana je za zamenika šefa Katedre za Mikroelektroniku i tehničku fiziku i zamenika šefa Odseka za Fizičku elektroniku na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu za period 1. oktobar 2015. – 1. oktobar 2018. Od 2016. godine član je Veća naučnih oblasti tehničkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Učestvovala je u rukovođenju izrade većeg broja diplomskih i master radova i bila mentor 11 doktorskih disertacija. Pored toga je učestvovala u velikom broju komisija za odbranu doktorskih, magistarskih, master i diplomskih radova, a bila je i član komisija za odbranu doktorskih disertacije odbranjenih na stranim univerzitetima. Trenutno je angažovana u izvođenju nastave na tri predmeta na osnovnim studijama (Kvantna mehanika, Fizička elektronika čvrstog tela, Poluprovodničke kvantne nanostrukture), dva predmeta na master studijama (Dizajn nanoelektronskih kvantnih struktura, Metodologija naučnog rada) i dva predmeta na doktorskim studijama (Optičke osobine poluprovodničkih heterostruktura, Optimizacija i inženjering nanostrukturnih parametara). Autor je udžbenika „Fizička elektronika čvrstog tela“ i „Kvantna mehanika I deo“.

Održala je više predavanja po pozivu na međunarodnim i domaćim naučnim konferencijama, kao i gostujućih predavanja i seminara na stranim naučno-istraživačkim ustanovama. Član je naučnih odbora više međunarodnih i domaćih konferencija i recenzent u vrhunskim međunarodnim naučnim časopisima. Član je Uređivačkog odbora časopisa Optical and Quantum Electronics, Springer.

Učesnik je većeg broja međunarodnih i domaćih naučnih projekata: „Ultrafast Infrared Emitter on a Quantum Cascade – FastIQ“, Swiss National Science Foundation -SCOPES, Joint Research Projects – rukovodilac projekta za Srbiju; „European Network for Skin Cancer Detection using Laser Imaging“ – COST action BM1205 – član užeg menadžmenta Akcije i STSM koordinator; Erasmus+ KA1 projekat 2015-2-ES01-KA107-022648 između Universidad Politécnica de Madrid i Univerziteta u Beogradu – akademski koordinator za Elektrotehnički fakultet; „Multiscale in modelling and validation for solar photovoltaics (MultiscaleSolar)“ – COST Action MP1406 – član užeg menadžmenta Akcije i STSM koordinator; TERA-MIR Radiation: Materials, Generation, Detection and Applications“ – COST action MP1204 – predstavnik Srbije u MC; “Trace-Gas Sensor Monitoring, – Science for Peace and Security – kodirektor projekta, “ High operating temperature lasers for chemical and security sensing” – Science for Peace and Security – rukovodilac projekta za Srbiju; EPSRC Research Grant (Engineering and Physical Sciences Research Council, UK), „Developing new optimization techniques for design and realization of mid- and far -infrared quantum cascade lasers“ – Visiting Research Fellow; Joint Project Grant (The Royal Society: „Computational methods for the design optimization of quantum optoelectronic devices“, Integralni i Interdisciplinarni Projekat Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, „Fotonika mikro i nano strukturnih materijala“ (ev. br. III45010) – rukovodilac potprojekta, Projekat Ministarstva za nauku i zaštitu životne sredine: „Nanostrukture i nanokomponente u fizičkoj elektronici“ (ev. br 141006); Projekat Ministarstva za nauku i zaštitu životne sredine: „Fizika niskodimenzionih i nanometarskih struktura i materijala“ (ev. br 1469); Projekat Saveznog Ministarstva za razvoj, nauku i životnu sredinu pod nazivom „Teorijska i eksperimentalna istraživanja poluprovodničkih mikrostruktura“; Projekat Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije: „Mikroelektronika, optoelektronika i mikrosistemske tehnologije“ (Ev. br. 10E05).

Naučni rad dr Jelene Radovanović pripada užoj naučnoj oblasti Fizička elektronika i obuhvata linearne i nelinearne optičke efekte bazirane na unutarzonskim prelazima u poluprovodničkim kvantnim nanostrukturama, elektronsku strukturu i transportne osobine savremenih poluprovodničkih naprava baziranih na GaAlAs i GaAlN jedinjenjima, analizu spinski-zavisnih osobina nanostruktura. kao i vremenskih parametara vezanih za tunelovanje u nanostrukturama, ali i u disperzivnim i apsorpcionim fotonskim heterostrukturama, a takođe i metamaterijale bazirane na poluprovodničim nanostrukturama. Poseban naglasak stavljen je na poboljšanje postojećih i razvijanje novih metoda i algoritama za optimizaciju elektronskih i optičkih parametara kvantnih jama, perturbovanih poluprovodničkih superrešetaka, dioda sa rezonantnim tunelovanjem i kvantnih kaskadnih lasera.

Dr Jelena Radovanović je bila mentor i koautor nagrađenog najboljeg studentskog rada u sekciji Mikroelektronika i Optoelektronika na konferenciji IcETRAN 2015; mentor najboljeg studentskog rada u oblasti tehničkih nauka na Univerzitetu u Beogradu 2012. godine; dobitnik stipendije OSHS za boravak na Univerzitetu u Oxford-u 2007. godine; dobitnik nagrade za najbolji usmeno prezentovan rad na Konferenciji YUCOMAT 2005. godine; dobitnik nagrade Ministarstva za nauku, tehnologiju i razvoj za najbolje mlade naučnike 2002. i 2003. godine.

Autor je preko 200 naučnih radova, h-indeks iznosi 12, broj citata 264 (bez autocitata, izvor Web of Science). 91 rad je publikovala u međunarodnim časopisima sa SCI liste. Objavila je dve monografije nacionalnog značaja i poglavlje u monografiji međunarodnog značaja. Recenzent je u uglednim međunarodnim časopisima kao što su Physical Review B, J. Applied Physics, Optics Express, ACS Photonics, Nanoscale Research Letters, J. Renewable and Sustainable Energy, IEEE J. of Photovoltaics, Optical Materials i dr.