Проф. др Миленко М. Тешић

Проф. др Ниленко М. Тешић

Проф. др Миленко М. Тешић

Природно математички факултет

Рођен је у селу Звиздар (УБ). Завршио је основну школу у Ваљеву, а гимназију у Београду. Учествовао је у Националном ослободилачком рату, и целу своју професионалну каријеру провео је као поморски официр. Пензионисан је као капетан ратног брода 1980. године. Дипломирао је Морнаричкој војној академији у Дубровнику и Дивуљи, а завршио вишу војну школу у Сплиту. Др Тешић је дипломирао на Природно-математичком факултету, на одељењу за географију, у Београду. Провео је пет година у поморском институту хидрографије бавићи се океанографијом. Од 1992. био је предавач у Високој морнаричкој школи у ​​Сплиту и војној школи у Београду. Године 1965. је одбранио свој докторат на Факултету Природно-математички. Изабран је за редовног професора 1972. године.

Он је члан великог броја географских удружења, председник студијске групе за истраживања мора са Међународним Удружења геофизичара. Он је главни уредник бројних научних радова. Аутор је 70 научних, 120 професионалних и 150 енциклопедијских студија, као и 25 поверљивих студија и 6 уџбеника. Преводио је са енглеског, француског и немачког језика. Посебно је ангажован у физичкој географији, морској и поморској географији, методологије научног рада и геополитике.